Logo EXAvik
2.6.2024, přidaná nová hláška. Zobrazit hlášky.
2.6.2024, přidaná nová hláška. Zobrazit hlášky.
2.6.2024, přidaná nová hláška. Zobrazit hlášky.

Co je to mastering?

pyha

Masteringem (správnějším pojmem by měl být spíše premastering, ale v hudebně - zvukařském světě se už vžil ten první) se nazývá celková závěrečná zvuková úprava nahrávky. Jedná se o dynamické a frekvenční úpravy, odšumění, vyrovnání rozdílných hlasitostí jednotlivých smíchaných skladeb atd.. V neposlední řadě pak jde o vytvoření požadovaného pořadí skladeb, vhodné délky pauz, PQ kódů, dále přiřazení ISRC (vydavatelských kódů) a CD textu pro celé CD. K takto připravenému albu je pak pro potřebu CD lisoven vystaven track list, jakýsi průvodní list master disku s potřebnými údaji. Hotové master CD bývá většinou ve formátu audio CD.

Vhodným vstupním formátem pro mastering je stereo mix ve formě Wav /Aiff/ o vzorkovací frekvenci 48, 44,1 i 96 kHz/ 24bit (16 bit) dodaný na přenosném USB paměťovém disku, CD – ROMu nebo DVD. Dále i formát CD - audio 44,1/16bit na stejných médiích. Dalším vhodným médiem je také DAT (dig. audio tape) o formátu 48 (44,1) kHz/16bit. Mastering se v našem studiu neprovádí, ale úzce spolupracujeme s masteringovým studiem PyHa.

Studio PyHa - ing. Přemysl Haas

E-mail: premek.haas@seznam.cz
Web: www.studiopyha.cz

Jak na vydání CD ?

pyha

Na přípravu vydání jakéhokoliv CD je nutné počítat zhruba se 3 týdny od dodání veškerých podkladů potřebných pro výrobu (master na CD a v prvé řadě řádně zpracovaný grafický návrh potisku a tiskoviny do CD !). Tato lhůta se může v některých případech a hlavně po předchozí dohodě zkrátit. Ale vždy u zkrácených lhůt hrozí nějaká možnost vzniku chyb. Je nutné si uvědomit, že se vždy něco kvůli nedostatku času zanedbá nebo přehlédne nebo dokonce vědomě pustí dál, protože by se nestihl termín.

Na každý pád by si měl každý již dopředu rozmyslet k jakým účelům mu bude CD sloužit a podle toho se rozhodnout o počtu vyrobených CD. V dnešní době je možné CD vypálit velice kvalitně na kvalitní média včetně barevného potisku , pokud se jedná o počty okolo 50 až 200 ks od titulu. Nebo vylisovat, ale toto je možné pouze od minimálního počtu 300 ks CD.

U malosériové výroby (do 200 ks CD) asi nemá smysl uvažovat o přihlášení CD na Intergram a OSA. Jedná se vždy spíše o vlastní propagaci skupiny a dárky pro své známé, příbuzné, atd. To znamená, že většina nákladu se spíše rozdá. Pakliže skupina uvažuje o vydání minimálního množství lisovaných CD (300 ks), pak již je na úvaze , zda se nevyplatí nosič nahlásit na Intergram nebo OSA. Tohle bude záležet hlavně na hudebním žánru, který skupina hraje.

Další podrobnější informace najdete na těchto stránkách v notesu – nahráváním to nekončí.

Vydavatelství AVIK – Jiří Sláma

Email: avik@avik.cz
Web: www.avik.cz